Sākoties aukstam laikam, jautājums kļūst arvien aktuālāks: kā un kā sildīt māju. Speciālisti un mūsu foruma lietotāji palīdzēs jums atrast labāko risinājumu!
Mūsdienu tirgū ir daudz iespēju privātmājas apsildīšanai – sākot no cietā kurināmā katliem mājas apkurei līdz siltumsūkņiem. Lielākā daļa māju īpašnieku uzskata, ka mājas apkure ar gāzes katlu ir izdevīga, taču noteiktos apstākļos tas nebūt nav optimālākais risinājums.

Pastāvīgā enerģijas cenu pieauguma un augsto savienojuma izmaksu dēļ daudzi izstrādātāji ir noraizējušies par šādiem jautājumiem:

  • Vai ir alternatīva galvenajai gāzei?
  • Kādas iespējas var būt dažādām apkures sistēmām;
  • Kā aprēķināt noteikta veida degvielas cenu;
  • Vai ir izdevīgi izmantot cietā kurināmā apkures sistēmas?
  • Kā māju sildīt ar elektrību un neplīst;
  • Vai mājas siltumsūknis var aizstāt tradicionālās apkures sistēmas?

Galvenie kritēriji apkures sistēmas izvēlei

Būvniecības pieredze liecina, ka privātmājas autonomā apkure tiek izvēlēta, ņemot vērā daudzus faktorus: noteikta veida degvielas pieejamības pakāpi, aprēķinātās ikmēneša apkures izmaksas, klimatiskos dzīves apstākļus un ēkas siltuma zudumus.

Būvniecības pieredze liecina, ka privātmājas autonomā apkure tiek izvēlēta, ņemot vērā daudzus faktorus: noteikta veida degvielas pieejamības pakāpi, aprēķinātās ikmēneša apkures izmaksas, klimatiskos dzīves apstākļus un ēkas siltuma zudumus.

Mājas apkure mērenā klimatā ir viens no uzdevumiem, un reģionos ar vēsāku klimatu un daudzu mēnešu apkures sezonu apkures sistēmai tiek izvirzītas pavisam citas prasības.
Mājas apkures sistēmas efektivitāte ir atkarīga ne tikai no degvielas siltuma īpašībām un katla efektivitātes, bet arī no mājas konstrukcijas īpašībām un tās siltuma zudumu pakāpes. Slikti izolēta māja noliedz visefektīvākās apkures sistēmas darbību!

Tāpēc apkures sistēmas un katlu aprīkojuma izvēle jāsāk jūsu nākotnes mājas projektēšanas stadijā. Jebkurš no pieredzējušiem izstrādātājiem piekritīs apgalvojumam, ka šeit nav sīkumu, un jebkura kļūda vai defekts var izraisīt dārgas izmaiņas.

Vispirms apsveriet gāzes apkuri.

Apkures sistēmas izvēle, pirmkārt, ir atkarīga no tā, kādas komunikācijas ir savienotas ar māju. Ja galvenā gāze jau ir pievienota, tad degvielas izvēle parasti beidzas ar to, jo šobrīd mājas apkure ar galveno gāzi tiek atzīta par labāko risinājumu.
Ir arī vērts apsvērt apkures sistēmas darbības ērtību dažādiem dzīves veidiem: ikdienas, nedēļas nogales režīmam, vienreizējiem apmeklējumiem. Tikai izsverot visus par un pret, jūs varat izvēlēties labāko variantu.
Ja nav galvenās gāzes, māju ir iespējams sildīt ar sašķidrinātu gāzi, tā saukto gasholder – noslēgtu konteineru, kas aprakts uz vietas un kam nepieciešama periodiska degvielas uzpildīšana.

Sašķidrinātās gāzes, kā arī elektrotīkla priekšrocības ir tīras izplūdes gāzes, spēja uzstādīt kompaktus skursteņus un mazus katlus indes sildīšanai.
Ar visām priekšrocībām šai autonomās apkures sistēmai mājās ir vairāki trūkumi
Galvenais gāzes tvertnes trūkums ir: dārga uzstādīšana, neērtības uzpildot degvielu, atļauju saņemšana, periodiskas apkopes nepieciešamība augsti kvalificētam personālam. Turklāt benzīna tvertne vietnē aizņem daudz vietas.

Degvielas, tātad katlu aprīkojuma izvēle ir atkarīga no tā pieejamības pakāpes konkrētajā reģionā. Ja mājā ir galvenā dabasgāze, tad izvēle ir acīmredzama tās labā, ja nē, tad, pamatojoties uz to, ir jānovērtē cita veida degvielas izmaksas un pieejamība apkurei šajā apgabalā, un jāinstalē aprīkojums.
Kā nomainīt gāzi
Gāzes priekšrocības ir labi zināmas, taču tās visas kompensē ārkārtīgi augstās izmaksas par tās piegādi. Apsveriet alternatīvas

Šķidrā degviela

Dīzeļdegvielas apkure – nepieciešama dārgu un sarežģītu iekārtu uzstādīšana.
Ir nepieciešams atrast vietu degvielas tvertnes uzstādīšanai. Dīzeļdegvielai ir savdabīga un visiem nepatīkama smaka. Tāpat, ņemot vērā nepārtraukto ogļūdeņražu degvielas cenu pieaugumu, apkure ar dīzeļdegvielu ir viens no dārgākajiem māju apsildīšanas veidiem. Starp galvenajām šāda veida mājas apkures priekšrocībām ir augsta katla automatizācijas pakāpe un dīzeļdegvielas visuresamība.

Elektrība

Elektriskie apkures katli ir ērti darbināmi, videi draudzīgi, droši un klusi
Tomēr ar zemām sākotnējām aprīkojuma iegādes izmaksām ir ļoti dārgi sildīt ar elektrību, un strāvas padeves pārtraukuma gadījumā jūs varat palikt bez apkures un bez karstā ūdens. Arī elektriskajam apkures katlam mājas apkurei būs jāuzstāda atsevišķa elektroinstalācija, un, ja tā jauda pārsniedz 9 kW, trīsfāžu tīkls ir 380 V.
Papildus elektriskajiem katliem ir arī tādas sildīšanas ierīces kā elektriskie konvektori un infrasarkanie radiatori.

Apkures ar elektriskajiem konvektoriem un infrasarkano staru izstarotājiem priekšrocības ietver minimālas sākotnējās izmaksas un iekārtu dizaina vienkāršību. Jums nav jārisina katlu telpas iekārtošana vai jāveic apkures caurules. Šķiet, ka es izņemu ierīci no kastes, pievienoju to un izmantoju. Bet, kā rāda prakse, ne viss ir tik vienkārši.
Labi izolētu māju var veiksmīgi sildīt ar elektrisko konvektoru tikai tad, ja ir pietiekama elektriskā jauda.

  • augsta aprīkojuma efektivitāte;
  • uzstādīšanas vienkāršība;
  • reprezentabls izskats;
  • lietošanas drošība;
  • spēja ieprogrammēt enerģijas taupīšanas režīmus.

Starp trūkumiem ir:

  • papildu izmaksas par kvalitatīvu elektroinstalāciju;
  • paaugstinātas prasības barošanas elementu kvalitātei.

Atšķirībā no elektriskā katla, konvektora vai jebkura IR izstarotāja modeļa uzstādīšanai nav nepieciešama cauruļu ieklāšana un siltumnesēja klātbūtne, kā rezultātā tiek samazināts neefektīvs enerģijas patēriņš ūdens (siltuma nesēja), katla un cauruļu apkurei; tiek samazināti siltuma zudumi.

Cietā degviela. Malka, ogles, degvielas briketes.

Cietā kurināmā apkures katls (ogles, koksne) prasa pastāvīgu uzmanību, praktiski pārvēršot tā īpašnieku par stokeri. Šādas konstrukcijas var izmantot vietās, kur netiek piegādāta ne gāze, ne elektrība. Tie ir vislētākie un lētākie. Izmantojot cietā kurināmā katlus, ir īpaši svarīgi ievērot ugunsdrošības pasākumus.
Cietā kurināmā katlu autonomijas pakāpi var palielināt, izmantojot bufera tvertni – siltuma akumulatoru sistēmā. Pateicoties TA, siltums uzkrājas, un katlā tiek samazināts pildījumu skaits.

Vidēji cietā kurināmā katla darbības laiks vienā cilnē ir vismaz 3 stundas, ne vairāk kā 12 vai vairāk stundas. Termostats kontrolē gaisa padevi sadegšanas kamerā, un aizsardzību pret pārkaršanu nodrošina īpašs vārsts un siltummainis aizsardzībai pret pārkaršanu.

Izmantojot cieto kurināmo, nav nepieciešams sazināties ar uzņēmumiem, kas piegādā gāzi, un iegūt atļaujas katla uzstādīšanai. Visu regulē SNiP, kas jāievēro, projektējot un uzstādot apkures iekārtas. Jums jāievēro arī ražotāja ieteikumi par ugunsdrošību.

Elektrības padeves pārtraukuma gadījumā ir lietderīgi uzstādīt vairāku degvielu katlu vai apvienot vairākas apkures ierīces kā rezerves apkures sistēmu.
Cietā kurināmā katla automatizācijas pakāpes palielināšanai bieži tiek izmantots papildu katls, ķēdei ir pievienots elektriskais katls vai kamīns ar ūdens ķēdi.

Autonomā apkure privātmājā, izmantojot kombinētas katlu telpas, ir dārga iespēja. Šāda veida apkures katli vienlaikus apvieno trīs veidu katlus – cieto kurināmo, elektrisko ar gāzes vai dīzeļa degli un ir visdārgākie no mājsaimniecības katliem. Elektrības padeves pārtraukuma gadījumā labāk ir pieslēgt nepārtrauktas barošanas avotu, kas elektroenerģijas padeves pārtraukuma laikā ļaus iekārtai turpināt darbu līdz 48 stundām.

Ir iespējams un pat nepieciešams apvienot dažādas ierīces telpas apsildīšanai, īpaši reģionos, kur iespējami degvielas pārtraukumi.
Praktiskas ir sistēmas, kur cietā kurināmā katli tiek kombinēti ar malkas kamīniem, tas ir, sistēmā ietilpst papildu siltuma ģenerators (kamīns), kas atbalsta vai paātrina sistēmas apkuri.

Vairāku degvielu katlu izmantošanas priekšrocība ir iespēja vienā iekārtā apvienot divu veidu degvielu. Katlā ar divām krāsnīm var sadedzināt cieto kurināmo (koksni, ogles, briketes), bet otrā – degli (dīzeļdegvielu vai granulu). Tādējādi mājas īpašnieks atkarībā no situācijas var izvēlēties sev ērtu apkures veidu.

Mūsdienās ļoti populāri ir arī granulu apkures katli.

Neapšaubāmas granulu sildīšanas priekšrocības ir šādas: autonomija, tās zemās izmaksas attiecībā pret elektrību un dīzeļdegvielu ar propānu. Starp mīnusiem var atzīmēt, ka ir jāatrod vieta granulu uzglabāšanai.

  • Zemas kvalitātes granulas nepilnīgas sadegšanas dēļ samazina katla efektivitāti.
  • Pats katls prasa iknedēļas uzmanību kā ir nepieciešams notīrīt degli un pievienot granulas.
  • Katla nepārtrauktas darbības laiku var ievērojami palielināt, uzstādot papildu granulu tvertni.
  • Pēdējos gados aizvien populārākas ir alternatīvas mājas apkures sistēmas, kuru pamatā ir siltumsūknis utt.

Darbības princips ir vienkāršs: siltumsūkņi no ielas uz māju nogādā siltu gaisu. Vieglākais veids, kā iedomāties siltumsūkni, ir kā ledusskapis: saldētava atrodas zemē, bet radiators – mājā. Šādas apkures sistēmas lietošanas pieredze rāda, ka, iztērējot tikai 1 kW elektroenerģijas, mēs iegūstam 5 kW siltuma.

Neskatoties uz to, ka šāda apkures sistēma ir pazīstama vairāk nekā divpadsmit gadus, daudzus apstādina augstās sākotnējās izmaksas, kas nepieciešamas tās uzstādīšanai.
Apkures sistēma ir ilgtermiņa ieguldījums jūsu mājās, un zemākas sākotnējās izmaksas vēl vairāk kompensē augstākas degvielas un katlu telpas maksas.

Siltumsūkņa izmantošanas priekšrocības:

  • zems, 5 reizes mazāks nekā sildot māju ar elektrību, apkures izmaksas;
  • kad gaiss tiek cirkulēts no ielas uz māju, nav emisiju;
  • sistēmā nav nepieciešama apkope;
  • darba autonomija: siltumsūknim nepieciešama tikai elektrība, un elektroenerģijas padeves pārtraukuma gadījumā siltumsūkni var viegli darbināt no gāzes ģeneratora.
  • Jūs varat uzzināt vairāk par alternatīvo apkuri īpašā izvēlē.

Kā saprast, kas ir izdevīgāk sildīt māju

Apkures cenu veido degvielas izmaksas. Nav universālas degvielas, kas būtu vienlīdz piemērota ikvienam reģionam vai mājām. Tādēļ ir nepieciešams veikt aprēķinu, pamatojoties uz konkrētu situāciju.
Izvēloties degvielu, nevar vadīties tikai no mirkļa ieguvumiem, ir jākoncentrējas uz ilgtermiņa perspektīvu.
Gāzes nav un nebūs, bet apkārt ir kokapstrādes uzņēmumi; attiecīgi parādīsies (vai jau pastāv) granulu ražotāji. Šajā gadījumā efektīvs risinājums būtu piegādāt cietā kurināmā katlu, ko vēlāk var padarīt par granulu (apakšējās durvīs uzstādot granulu degli).

Tāpat var rasties situācija, kad gāzi vajadzētu piegādāt 1-2 gadu laikā. Šajā laikā jūs varat ievietot cietā kurināmā katlu un pēc tam tajā uzstādīt gāzes degli.
Ilgtermiņā ir svarīgi ņemt vērā tādu faktoru kā siltuma avota izmantošanas ērtības. Pieredze rāda, ka neatkarīgi no tā, cik lēta degviela, tās zemo cenu var atcelt ar minimālo apkures katla autonomijas pakāpi un pastiprinātu uzmanību šīs iekārtas darbībai.

Tādējādi apkures sistēmas izvēle sastāv no visa pasākumu un inženiertehnisko risinājumu klāsta, kuriem nepieciešama līdzsvarota pieeja un rūpīga katras konkrētās situācijas analīze. Tikai tad jūsu lauku māja kļūs par patiesi ērtu un modernu māju.